„Narodziny Kolorów” – wernisaż wystawy doktorskiej w Muzeum Ziemi w Warszawie

14/09/2023

 

14 września odbył się wernisaż dotychczas najważniejszej mojej wystawy – pracy doktorskiej pt. Narodziny Kolorów, w Muzeum Ziemi w Warszawie.

To wielki zaszczyt i przywilej prezentować wystawę w Muzeum Ziemi w Warszawie – wyjątkowym miejscu w centrum miasta, gdzie można znaleźć przestrzeń zarówno na kontemplację przyrody na kamiennych blokach wokół muzeum, jak i na zanurzenie się w energii Ziemi zawartej w skałach i minerałach – niezwykłych eksponatach muzealnych. Dzięki wielkiej otwartości i nowatorskiemu spojrzeniu na rolę muzeum Dyrektorki Piontek Ania – powstała wielowarstwowa ekspozycja site specific, w której każdy element ma swój nadany sens, a dodatkowo zachodzi synergia budująca nowe warstwy znaczeniowe. Synergia przyrody, nauki i sztuki.

Czy można skomentować obrazy za pomocą opisów procesów kształtowania ziemi, skał, topografii terenu, zjawisk geologicznych? Mam wrażenie, że te naukowe opisy wraz z fotografiami i wykresami metaforycznie najlepiej oddają sens moich prac. Co więcej, czytając te opisy mogę lepiej zrozumieć procesy zachodzące w mnie. Ta paralelność pokazuje, że wszystko jest w jakimś sensie do siebie podobne. Narodziny, kształtowanie, dekonstrukcja, obumieranie – wszystkie procesy zachodzące w człowieku w gruncie rzeczy przypominają zjawiska zachodzące w ziemi.

Wielka wdzięczność za te ziemskie jakości, których tu doświadczyłam oraz za spotkania z wszystkimi pracownikami Muzeum, w szczególności z Panem Krzysztofem Maliszewskim, który towarzyszył mi w tworzeniu części wystawy związanej z minerałami. Osiem szklanych ekspozytorów wokół instalacji jest zaaranżowanych w stylu cabinet de curiosité. Znajdują się w nich minerały muzealne połączone ze szkicami, rzeźbami, pamiątkami i artefaktami, tworząc niezależną opowieść wizualną łączącą się z malarstwem.

Narodziny Kolorów są etapem mojego życia i twórczości, w którym to właśnie kolory nadawały sensy, pomagały zrozumieć skomplikowany proces życia, opisywały stany świadomości i podświadomości. Ich symbolika i archetypowe znaczenia pozwalały mi zanurzyć się głęboko w jeden wszech-organizm i zrozumieć, że jestem jego elementem w nieustającym procesie umierania i narodzin. Jestem gotowa, żeby podzielić się tą opowieścią.

Bardzo dziękuję za tak liczną obecność na wernisażu!
Wystawa trwa do 26 listopada.
Serdecznie zapraszam!

 

Promotorzy pracy: Profesor Dorota Folga-Januszewska oraz Profesor Paweł Nowak

Muzyka do wystawy: Joanna Halszka Sokołowska

Performance na wernisażu: Joanna Halszka Sokołowska, Aleks Borys, Zosza Szabira

Strona internetowa wystawy i wielkie wsparcie: Michał Lehr-Kowalski

Partnerzy: KGHM Polska Miedź, SONY

Patroni: ASP w Warszawie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asian Art Foundation

Patroni medialni: LABEL Magazine, K MAG

Projekt Narodziny Kolorów powstał w ramach stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS oraz przy wsparciu Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asia Art Foundation.

 

Opisy obrazów, instalacji oraz eksponatów znajdziesz → TU