O mnie

28/12/1973

 

Beata Konarska

malarka, autorka znanych instalacji w przestrzeni publicznej oraz realizacji z pogranicza urban artu.

W 1999 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Plakatu Mieczysława Wasilewskiego; aneksy do dyplomu w Pracowni Malarstwa Jerzego Tchórzewskiego oraz Pracowni Rysunku Juliana Raczko. Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich na ASP w Warszawie.
Od bieżącego roku akademickiego prowadzi pracownię Koncepcja Obrazu na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP.

Mieszka i tworzy w Warszawie.

•••

Tworzy projekty obejmujące elementy malarstwa, grafiki i designu, które pojawiają się w przestrzeniach publicznych Warszawy i innych miast.

Współautorka znanych instalacji site-specific tworzonych na zamówienie instytucji publicznych, takich jak: „PEGAZY” na Placu Krasińskich w Warszawie dla Biblioteki Narodowej, „DOM NA DRZEWIE” dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, „KOGUTY” dla Ambasady Francji w Polsce.

Instalacja „Pegazy” została wykorzystana w filmie Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz promującym Warszawę jako kandydata na Europejską Stolicę Kultury 2016.

Autorka licznych wystaw związanych z jej malarstwem, które w niekonwencjonalny sposób realizowała i realizuje w przestrzeniach publicznych, szukając swojej niezależnej drogi prezentacji sztuki w kontekście otwartej przestrzeni.

Jej prace były wystawiane na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą, były prezentowane w polskich i międzynarodowych katalogach i albumach, na polskich międzynarodowych portalach dotyczących design’u i sztuki. Znajdują się w kolekcjach w Europie i USA.

•••

Istotnym elementem jej sztuki są nieoczywiste przestrzenie ekspozycyjne, wprowadzające element dialogu malarstwa z otoczeniem. Od 2011 roku realizuje „Wystawę malarstwa” – długofalowy projekt prezentujący malarstwo wpisane w przestrzenie miejskie i pejzaże. Prowadzi zapis znikania obrazów w zmieniającym się krajobrazie.

W ramach cykli malarskich realizuje projekty badające cielesność w kontekście norm kulturowych i społecznych.
Ostania duża wystawa indywidualna malarstwa z 2021 roku została zrealizowana w Kamienicy Poznańska 37 w Warszawie, gdzie mieszkał po wojnie poeta Miron Białoszewski. Tematyka wystawy nawiązuje do twórczości poety oraz analizuje kwestie tożsamości, w tym tożsamości miejsca.

•••

Wybrane projekty i wystawy indywidualne:

1. „PEGAZY“ – instalacja site-specific  w przestrzeni publicznej  /  BIBLIOTEKA NARODOWA, Plac Krasińskich w Warszawie  /  2008-2021 – ekspozycja stała

2. „MĘSKI, ŻEŃSKI, NIJAKI” – wystawa malarstwa  /  kamienica Poznańska 37 w Warszawie  /  VI-VIII 2021

3. „2020“ – seria obrazów wystawiona w przestrzeni publicznej w formie „Galerii pandemicznej“ na elewacji byłego liceum Hoffmanowej  /  KOMUNA WARSZAWA  /  2020-2021 (wystawa trwa)

4. „GOŁĘBIE” – mural na Targówku  /  ul. Wejherowska 1 w Warszawie  /  2020

5. „WYSTAWA MALARSTWA“ – długofalowy projekt urban art w przestrzeni publicznej wybranych miast na świecie  /  2011-2021, projekt w toku

6. „OBRAZ Z PEJZAŻEM W TLE“ – zapis znikania obrazu, projekt w przestrzeni publicznej  /  ul. Przyczółkowa, Warszawa-Wilanów  /  2015-2019

7. „MEA VULVA“ – seria obrazów oraz wystawy prezentujące obrazy z tego cyklu  /  2017-2021

8. „SKĄD PRZYCHODZIMY, KIM JESTEŚMY, DOKĄD ZMIERZAMY” – wystawa malarstwa  /  galeria Pies Czy Suka  /  2016

9. „WYSTAWA MALARSTWA NA PLACU BUDOWY“ – ekspozycja malarstwa uczestniczącego w projekcie urban art „Wystawa Malarstwa“oraz dokumentacja projektu  / wieżowiec COSMOPOLITAN Twarda 2/4, Warszawa  /  2013

10. „DOM NA DRZEWIE“ – instalacja site-specific w przestrzeni publicznej  /  BIBLIOTEKA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO  /  2010-2011

11. „JAKI ZNAK TWÓJ?” – instalacja site-specific. 3 edycje wystawy: CENTRALNY BASEN ARTYSTYCZNY W Warszawie (2009) / ŁÓDŹ ART CENTER w ramach Międzynarodowego Festiwalu Designu LDZIGN (2009),  INSTYTUT POLSKI W BERLINIE
 (2009-2010)

12. „CZŁOWIEK W KOSMOSIE” – wystawa malarstwa  /  Galeria Klimy Bocheńskiej w Fabryce Koneser w Warszawie  /  2009

13. „MAGAZYN SZTUKI” – instalacja malarska w witrynie lokalu. 2 edycje wystawy: Comme des Garçons Guerilla Store, ul Koszykowa 1 w Warszawie (2007-2008)  /  Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie (2008-2009)

14. „INSTALACJE” – instalacja site-specific w przestrzeni publicznej w ramach Festiwalu Frankofonii  /  INSTYTUT FRANCUSKI, ul.Senatorska 38 w Warszawie  /  2006

15. „LUNCHTIME“ – projekt w przestrzeni miejskiej – wystawa malarstwa na śmieciarkach MPO  /  2005

16. „DEKALOG“ – wystawa wielkoformatowych plakatów w przestrzeni publicznej na dziedzińcu PKiN  / 2004

17. „ABSOLUTNE SPOTKANIA“ – wystawa malarstwa w przestrzeni publicznej – projekcja na elewacji kamienicy Złota 1 w Warszawie  /  2003

•••

Dwukrotnie zdobyła nagrodę (pierwsze i trzecie miejsce) na Międzynarodowym Festiwalu Technik Komputerowych ANIMAGO w Monachium, za oprawę  graficzną stacji telewizyjnej pt. „Inspiracje Sztuką” TVP 2 oraz czołówki „Zapowiedzi Programów” TVP 2 – których była pomysłodawczynią i główną autorką oraz dyrektorką kreatywną. Oprawa graficzna Dwójki „Inspiracje Sztuką” została również wyróżniona przez telewizję ARTE oraz zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Oprawa stacji telewizyjnej” na Ogólnopolskim Festiwalu NIPTEL.

Cykl animacji „Inspiracje Sztuką” TVP 2 został pokazany na wystawie „Powinność i Bunt” organizowanej przez Galerię ZACHĘTA oraz ASP w Warszawie.

Autorka wielu identyfikacji wizualnych wydarzeń kulturalnych, w tym plakatów do filmu Juliusza Machulskiego „VINCI” oraz „MÓJ NIKIFOR” Krzysztofa Krauze. Została zaproszona jako jedna z artystek przez EMPIK do wykonania autorskiej serii produktów w ramach EMPIK ART UNLIMITED.

W latach 2009-2018 współtworzyła i współprowadziła warszawską klubo-galerię PIES CZY SUKA, gdzie jako kuratorka organizowała cykle wystaw w partnerstwie z SONY, prezentujące polskich artystów i projektantów z różnych dziedzin.

•••

Projekty zrealizowane /niezrealizowane, cykle obrazów, przedstawione mniej więcej w chronologicznej kolejności zobaczysz na podstronie „SZTUKA”. Natomiast dokumentacje wystaw, bieżące wydarzenia, działania  – na podstronie „BLOG”.

W sklepie internetowym dostępne są art printy oraz plakaty obrazów. Sklep znajduje się TU >>

 

Zapraszam do współpracy:)

 

 

fot: Patrycja Tałataj