Projekt „Dom na drzewie” | Warszawa | 2010

DOM NA DRZEWIE / instalacja site specific w przestrzeni publicznej, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego / 2010-2011  
 
Instalacja „Dom Na Drzewie” została stworzona w zielonym centrum Warszawy, na Powiślu, na terenie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach akcji społecznej „Moje Silne Drzewo”.
 
Projekt składał się z dwóch części: domu osadzonego na jednym z drzew w ogrodach BUW, oraz domu zawieszonego w przestrzeni w holu głównego Biblioteki. Celem projektu było zwrócenie uwagi na temat zrównoważonego rozwoju, który w Polsce jest marginalizowany.
 
„Dom na drzewie” miał obrazować charakter relacji człowiek-środowisko naturalne. Dom osadzony na drzewie symbolizuje bezpieczne schronienie, połączenie człowieka z naturą, jest synonimem idyllicznych marzeń z dzieciństwa. Dom zawieszony w pustej przestrzeni w oderwaniu od natury staje się bezużyteczną, pozbawioną swoich funkcji bryłą.
 
*Konstrukcja domu nie była obciążeniem dla drzewa. Instalacja została wykonana z lekkiego materiału odpornego na czynniki atmosferyczne. Wybór drzewa i sposób mocowania domu były konsultowane z ogrodnikiem Uniwersytetu Warszawskiego.
 
Projekt zrealizowany we współpracy z Pawłem Konarskim.
 
Wzmianki:
 
link to the trendhunter website with article about the project