Projekt „Jaki znak twój?” | Warszawa, Łódź, Berlin | 2009-2010

JAKI ZNAK TWÓJ?  /  instalacja w przestrzeni publicznej, Warszawa, Łódź, Berlin  /  2009-2010
 
Mecenas instalacji w Centralnym Basenie Artystycznym: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Gmina Warszawa Śródmieście. Organizator instalacji w Łodzi / Łódź Art Center.
 
Organizator instalacji w Berlinie: Instytut Polski W Berlinie
 
Instalacja „Jaki znak Twój?” była swego rodzaju kontynuacją idei projektu „Koguty. Les Coqs(2007-2008) w Ambasadzie Francji, w którym został wykorzystany kogut – symbol Francji.
 
Orzełki – przymocowane do elewacji lub barierki, kręciły się wokół własnej osi pod wpływem podmuchu wiatru. Występowały w 6 wersjach: z koroną, bez korony, z symbolami religijnymi – krzyżem katolickim, gwiazdą Dawida, półksiężycem Islamskim oraz w wersji anarchistycznej z “ptakiem pokoju na głowie„. Projekt poruszał drażliwą i kontrowersyjną kwestię – czy Polska jest krajem otwartym, szanującym wszystkich bez względu na pochodzenie, wyznanie i filozofię życiową?
 
W formie zaplanowanych wystaw „zloty” orzełków miały miejsce na elewacji wokół Centralnego Basenu Artystycznego w Warszawie (VII.2009), na terenie Łódź Art Center w ramach LDZIGN – Międzynarodowego Festiwalu Designu (X.2009)
oraz w Instytucie Polskim w Berlinie (XII.2009-II.2010).