„GIRLS, GIRLS, GIRLS. Tadeusz Gronowski oczami kobiet” w Bydgoskim Centrum Sztuki | 2021
Date: 01/09/2021
“Girls, girls, girls. Tadeusz Gronowski oczami kobiet” to wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki, do udziału w której zostałam zaproszona jako jedna z 11 artystek. Każda stworzyła interpretację wybranej pracy Tadeusza Gronowskiego. Dzięki temu powstał obraz twórczości Gronowskiego widziany oczami kobiet.
O Tadeuszu Gronowskim – twórcy Polskiej Szkoły Plakatu – uczyłam się zdając na Grafikę ASP. Teraz mogłam nawiązać dialog z jego obrazem. Historia zatoczyła dla mnie w pewnym sensie koło.
_
BYDGOSKIE CENTRUM SZTUKI
27.07-4.09.2021
kuratorka: Edyta Iljaszewicz
_
„I can be impossible”, acrylic on canvas, 146×92 cm (2x73x92 cm)
Mam wrażenie, że świat zmienia się tak dynamicznie, że nie da się zatrzymać na chwilę i zagapić, bo potem można już nic nie zrozumieć i musieć uczyć się świata na nowo.
_
Mogę być niemożliwa
I chodzić po życiu swoim i innych jak po nieodkrytym jeszcze gabinecie osobliwości
Pod gołym niebem w ogrodzie z dzikimi zwierzętami bez szklanych kloszy i bez alejek
Kiedyś podobno mieszkał tu ogrodnik, który rozmawiał z roślinami.
Kiedy spał jego sny unosiły się nad powierzchnią jeziora
i wszystkie żyjące organizmy oglądały je ucząc się jungowskiej teorii symboli.
A kiedy umarł ogród rósł dalej według swojej własnej koncepcji wolności i piękna.
Mogę przechadzać się tam dowolnie i bezpiecznie.
Mogę leżeć i zlewać się z brzęczeniem owadów lub oddychać niebem.
Zatrzymywać przy roślinach które mnie zatrzymają
i przyglądać się niespiesznie jak pająk owija w kokon upolowaną muchę.
Mogę skosztować owoców bez ryzyka banicji.
Mogę wwąchać się całą twarzą w mokry gęsty kwiat którego nazwy nikt nie zna
i dotknąć każdej rośliny nawet trującej.
Robię to tak żeby nie naruszyć jej struktury.
I wącham.
Wdechem łączę się ze wszechświatem i zapisuję jego historię w każdej komórce mojego ciała.
Czasem nie ma zapachu.
Albo go nie czuję.
Bo moje zmysły są zbyt tępe żeby odczuć takie subtelności, więc wiem, że nigdy ich nie zrozumiem.
I nigdy nie pojmę nieskończoności.
Nawet kiedy leżę o zmierzchu i wydaje mi się że jestem wszędzie.
fot. Bydgoskie Centrum Sztuki
_
Tadeusz Gronowski (1894–1990) był grafikiem, malarzem, ilustratorem, projektantem reklam, plakatów i znaczków pocztowych, scenografem i architektem wnętrz. Działał w Warszawie i Paryżu. Gronowski należał do najwybitniejszych polskich twórców grafiki użytkowej, ilustracji książkowej i plakatu. Projektował reklamy dla takich firm jak: Wedel, Orbis, LOT, które do dziś są przykładem tego, jak stworzyć coś ponadczasowego.
Na wystawie zaprezentowane zostanie 11 prac Tadeusza Gronowskiego, do tej pory nie znanych szerszej publiczności. Dzieła powstały pod koniec lat 50. i w latach 60., kiedy to Tadeusz Gronowski odwoływał się do estetyki kubizmu, ograniczył skalę barw i śmiało syntetyzował formy. W serii obrazów wykonanych pod koniec lat 60. tworzył abstrakcyjne, zgeometryzowane kompozycje. Nadał im dynamiczny układ i zróżnicowaną fakturę uzyskaną poprzez zmienny rytm równoległych linii; akcentował relacje pomiędzy pierwszoplanowymi figurami i tłem. Częstym motywem był akt kobiecy, zgeometryzowany, o manierycznie wydłużonych proporcjach i miękkim modelunku lub całkowicie spłaszczony i schematyczny. Artysta umieszczał postacie na abstrakcyjnym tle utworzonym przez geometryczne figury lub zrytmizowane układy płaszczyzn. Prace z tego okresu są inne niż reklamowe plakaty i dzieła grafiki użytkowej – ukazują artystę z zupełnie nowej, mniej znanej strony.
Wyjątkowość prac artysty zainspirowała nas do stworzenia niecodziennej wystawy. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy 11 artystek, z których każda została poproszona o własną interpretację jednego, wybranego obrazu Gronowskiego. Dzięki temu otrzymujemy obraz twórczości Gronowskiego widziany oczami współczesnych kobiet. W jednym miejscu udaje nam się zgromadzić różne spojrzenia artystek na kobiecość i jednocześnie na twórczość artysty. Różnorodność powstałych prac jest synonimem różnorodności kobiet i tego jak widzimy to, co nas otacza.