Projekt „Wnętrze – Zewnętrze” | 2017- …

“Wnętrze – Zewnętrze“ to połączenie światów sztuk literackiej i wizualnej. Psychoterapeutka i debiutująca pisarka Jagna Ambroziak przedstawia na blogu swoją najnowszą serię opowiadań. Seria ta będzie powiększana o kolejne teksty, w miarę ich powstawania. Ilustracje do opowiadań tworzy Beata Konarska – artystka sztuk wizualnych.

Blog Jagny Ambroziak “Wnętrze – Zewnętrze“ to próba odzyskania prawdy, poszukiwanie słownika ciała i umysłu. To mówienie o nas, bez dokończonych myśli. (…) Stoimy przed światem nagie, mimo ubrania. Nieświadome ujawnianych znaczeń. W każdej z głów wyświetla się inne przedstawienie, od którego nieraz staramy się odwrócić plecami. Nie jesteśmy temu specjalnie winne, dopiero od niedawana jesteśmy dorosłe…

Jagna Ambroziak

O pisaniu: Pisanie jest dla mnie szansą na zaspokojenie potrzeby „gadulstwa”, którego w gabinecie psychoterapeutycznym uprawiać nie mogę. Pisząc, poszukuję języka do opowiadania o naszej psychice bez używania niezrozumiałych pojęć psychologicznych. Moje zamiłowanie do rozumienia ludzi i pomocy w realizacji ich prawdziwego potencjału wyniosłam z domu rodzinnego, od dzieciństwa uczestnicząc w zażartych dyskusjach filozofów, logików, pedagogów i psychologów.

O obrazach: Czasami coś wydaje się po prostu obce. „Czepiam się” – myślisz jednak, kiedy kolejna zaproponowana przez specjalistów od mediów społecznościowych ilustracja doprowadza cię do histerii. Zaczynasz tłumaczyć, już nie wiesz czy siebie, czy swoje teksty, a w miarę tłumaczenia bogactwo znaczeń zamieniasz na toporny wzór „Będzie bez obrazu” – obwieszczasz pokonana. Znieśli różne fanaberie, ale tego nie przełkną. „Jagno, obraz musi być, a poza tym lepiej powiesić bloga, niż dążyć do perfekcji”. Wołacz stawia cię na baczność, chociaż wiesz, że nie o perfekcję tu chodzi. Resztka nadziei podpowiada, by tym razem nie ignorować czegoś, co można nazwać pragnieniem serca. Aż w końcu jesteś absolutnie pewna i ta pewność daje Ci poczucie odświętnej wolności i popycha do brawury.

W tym stanie ducha wysłałam Beacie Konarskiej kilka tekstów. „Przeczytaj w wolnej chwili, jeśli je poczujesz, marzyłabym, byś je ilustrowała”. Zagłębiłam się w rewiry, w jakie bez ryzyka skręcenia karku może chodzić tylko ktoś pewny swego talentu. Słowem nie ja. Z drżeniem serca czekałam na werdykt. To przywilej spotkać Osobę, która sprawia, że Twoja opowieść staje się kompletna. Myśli się zgadzają, a uczucia mogą być takie, jakie są. Rzadko spotykany stan harmonii. I tak niesione na fali zachwytu wspólnotą piszemy, malujemy i dzielimy się tym z Państwem.

Beata Konarska Autorka ilustracji do bloga “Wnętrze – Zewnętrze“

Poznawałam Jagienkę przez dłuższy czas, głównie rodzinnie, weekendowo. W chaosie rozmów o dzieciach wspominała, że pracuje nad tekstami, ale bez ujawniania szczegółów. Zbliżyła nas wspólna impreza urodzinowa – Koziorożce 28.12. To było zaskoczenie. Tak blisko mnie osoba, która też urodziła się 28 grudnia! Potem było już nam coraz bliżej. Z biegiem czasu okazało się, że łączy nas podobna wnikliwość w obserwowaniu świata, robieniu zapisków zaobserwowanych sytuacji, tylko z różnych perspektyw – ja z tej wizualnej.

Kiedy Jagienka zaproponowała mi zilustrowanie opowiadań, zaciekawiło mnie to i ucieszyło, choć nie przeczuwałam, że moja estetyka i malarstwo tak bardzo będą pasowały do jej świata literackiego. Lubię dostawać kolejne teksty do zilustrowania, właściwe zawsze mam już gotowca.

 
 
Wystawa w galerii „Pies czy Suka” w Warszawie (12.2017-01.2018)
 
Wystawa w galerii „Sztuka Wyboru” w Gdańsku (06-07.2018)
 
Wystawa w Galerii Desa w Warszawie (12.2018-01.2019)
 
Teksty i ilustracje są opublikowane na blogu: Jagna Ambroziak.