Wystawa zbiorowa „Universum” | PROM Kultury | Warszawa 02-15.08.2020

25/08/2020

„Wilhelmina Iwanowaska. Researcher of the Universe” | acrylic on canvas | 200x120cm (2x100x120cm) | 2020

 
Wystawa „UNIWERSUM – artystyczne interpretacje polskich osiągnięć w dziedzinie badań nad kosmosem” to projekt o charakterze interdyscyplinarnym, który łączy dwie autonomiczne dziedziny – sztuki piękne i naukę. Młodzi artyści z kręgu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przybliżają poprzez swoje prace dokonania Polek i Polaków w obszarze badań nad wszechświatem.
 
Twórcy w sposób swobodny nawiązują do mało znanych sylwetek ludzi nauki, którzy w znaczący sposób wpłynęli na obraz współczesnej polskiej astronomii.
Projekt UNIWERSUM pokazuje, że sztuka współczesna może w ciekawy i intrygujący sposób przybliżać skomplikowane problemy i zjawiska naukowe. Wątki, które pojawiają się w pracach młodych artystów dotyczą nie tylko fenomenu zjawisk zachodzących w kosmosie, ale też samego procesu budowania obrazu, czy mechanizmu tworzenia, przekazywania i przetwarzania informacji.
 
Na wystawie możemy zobaczyć jak niewielki w istocie dystans dzieli siatkówkę oka od soczewki lunety (kiedy obserwujący zamienia się w obserwowanego), natomiast na miłośników mitologii zafascynowanych mapami nieba czeka statek Argonautów.
 
Podsumowaniem działań związanych z wydarzeniem jest katalog dokumentujący wystawę prezentujący reprodukcje powstałych dzieł, zawierający opis sylwetek wybitnych Polek i Polaków zasłużonych na polu badań nad kosmosem a także zawierający informacje o ich dokonaniach.
 
Artystki i artyści biorący udział w wystawie: Mariusz Bonna, Nastazja Ciupa, Piotr Dudek, Jan Gostyński, Maciej Januszewski, Sonia Jaszczyńska, Agata Klepka, Beata Konarska, Igor Kubik, Marta Lachowska, Ewa Łuczak, Anna Naumova, Agnieszka Sztejerwald, Zuzanna Wołejko, Karolina Zimna-Stelmaszewska
kuratorka: Magdalena Boffito
 
Wernisaż 25.08.2020 o godz. 19.
Organizator: Fundacja Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie